Sprawozdanie merytoryczne za 2018 rok

 Sprawozdanie merytoryczne

Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Koło w Grodzisku Wlkp. za rok 2018

 

      W roku 2018  skład zarządu koła pracował w składzie:

-P. Anna Hoffman – przewodnicząca zarządu koła

-P. Antoni Rybicki-  wiceprzewodniczący zarządu

-P. Alina  Brychcy-  sekretarz zarządu

-P. Andrzej Witek- skarbnik zarządu

– P. Małgorzata Wiśniewska-  członek Zarządu a zarazem  elektor koła .

 

Oraz komisja rewizyjna w składzie :

-P. Henryk Pawlak – przewodniczący komisji rewizyjnej .

-P. Ewa Walicht- członek komisji.

-P. Maria Młynarczyk – członek komisji.

 

Zarząd koła spotykał się w  2018 roku – 9 razy   i podjął 12 uchwał.  Uchwały były podejmowane w sprawach dotyczących : przyjmowania  nowych oraz rezygnacje członków koła,  przyjmowania pracowników, przyjmowanie nowych uczestników na WTZ,  zatwierdzania sprawozdań oraz nowych  regulaminów jak; Regulamin Pracy i Wynagradzania Stowarzyszenia,  Regulamin Organizacyjny  WTZ a tak że Instrukcji Kancelaryjnej. Na dzień 1. 01. 2018r. koło liczyło 69 członków, w ciągu roku wstąpiło 5 nowych członków a 1 członek wystąpił i na koniec roku koło liczyło 73 członków.

 

W roku 2018 koło prowadziło  rehabilitacje ruchową, zawodową i  społeczną poprzez zajęcia świetlicowe i w Punktach  Rehabilitacyjnych  poprzez;  zajęcia na Warsztatach Terapii Zajęciowych, zajęcia sportowe w Szkole Podstawowej nr 1, zajęcia rehabilitacyjne w „Gniazdku”, hydroterapię na basenie „Behapowiec”, hipoterapię w Szewcach oraz na „Salce” w ćwiczeniach sportowych i grach zręcznościowych.

 

Rehabilitacja społeczna

Stowarzyszenie w roku 2018 prowadziło świetlicę dla  dzieci i osób dorosłych                     niepełnosprawnych intelektualnie. W ramach  świetlicy prowadzone były zajęcia mające na celu nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności samodzielnego funkcjonowania,  a także usprawniające zaburzone funkcje organizmu. Zajęcia pomagały także  ograniczać deficyty rozwojowe osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Zajęcia w świetlicy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie  odbywały się dwa dni   w tygodniu,  po dwie godziny dziennie tj. od 15 -tej do 17 –tej; w poniedziałki i czwartki, od miesiąca stycznia do grudnia, z przerwą w miesiącu lipcu.  Z zajęć korzystało 10 osób niepełnosprawnych intelektualnie. W świetlicy prowadzone były zajęcia o różnorodnym charakterze, np.

  • przeprowadzano zajęcia rozwijające horyzonty umysłowe (czytanie, słuchanie, rozrywki umysłowe (zajęcia dopasowane zostały do możliwości  uczestników),
  • przeprowadzono prace przysposabiające do pracy w gospodarstwie domowym, np. nauka sprzątania, nauka nakrycia stołu
  • codziennie przygotowywano posiłek dla członków świetlicy, który był przygotowywany przez samych uczestników zajęć jak kanapki, ciasto, ciepła herbata lub kawa.

 

Szczegółowe sprawozdanie z w/w placówki znajduje się w dokumentacji Stowarzyszenia.

 

 

REHABILITACJA RUCHOWA prowadzona przez koło Grodzisk Wlkp.

 

Stowarzyszenie w  2018 roku prowadziło rehabilitację ruchową od miesiąca stycznia do grudnia. Nastawiona ona była na niedopuszczanie do pogłębiania się niepełnosprawności, łagodzenia skutków chorób i urazów, przywracanie w miarę możliwości funkcji uszkodzonych części ciała i rozwijania mechanizmów kompensacyjnych.

Z punktu rehabilitacyjnego i zajęć usprawniająco –sportowych korzystało  54 osób. Wszystkie osoby korzystające z  zajęć rehabilitacyjnych, to członkowie koła PSONI w Grodzisku Wlkp. W zajęciach na basenie uczestniczyło 30 osób tj. osoba niepełnosprawna wraz z opiekunem  – odbyło się 20 zajęć. Natomiast  z zajęć z hipoterapii  korzystało 30 osób tj. osoba niepełnosprawna wraz  z opiekunami i odbyły się   22 zajęcia.  Zajęcia  pokryto z pozyskanych  dotacji z : Urzędu Miejskiego Grodzisk Wlkp. oraz  z 1 %. Natomiast dojazdy na zajęcia do Szewc zostały pokryte z konta koła.

W 2018 roku w ciągu tygodnia  organizowane były dla członków naszego koła zajęcia;

–  od poniedziałku do piątku 40 osób brało udział  w  zajęciach warsztatowych

A  po południu  uczestnicy warsztatów i pozostali członkowie koła mieli możliwość korzystania z   następujących zajęć  :

–  poniedziałek- zajęcia w „Gniazdku” ( masaże i rehabilitacja ),-  zajęcia na świetlicy,  -oraz  zajęcia w   Szkole Podstawowej nr 1.

-środa –  od maja do lipca  byliśmy  10 razy na bowlingu w  Hotelu Rodan –Groklin.

– oraz  zajęcia na „Salce” ul. Zbąszyńska1 u Pana Antka.

– czwartek- zajęcia w Gniazdku na OW(masaże i rehabilitacja),  oraz zajęcia na świetlicy

– piątek – zajęcia z  hipoterapii  u  Państwa Suliga  w  Szewcach.

– sobota  –  zajęcia z hydroterapii na basenie Behapowiec w Grodzisku.

 

Wszystkie zajęcia popołudniowe  są organizowane przez Zarząd  PSONI  Koło Grodzisk Wlkp. , aby powyższe zajęcia  mogły odbywać się nieodpłatnie, Zarząd koła starał się pozyskiwać pieniądze z różnych źródeł.

Dziękujemy Wszystkim , którzy pomogli   w gromadzeniu  1%  na rzecz naszego koła,  dziękujemy za każdą darowiznę finansową i rzeczową .

Wszyscy: zarząd, rodzice, opiekunowie oraz pracownicy placówek koła,  działają  na rzecz osób niepełnosprawnych.

 

Stowarzyszenie nasze prowadziło również w roku  2018  Warsztaty Terapii Zajęciowej  dla 40 osób niepełnosprawnych o znacznym i  umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

W warsztatach prowadzona jest rehabilitacja społeczna i zawodowa w ośmiu pracowniach, a finansowane były w 90% przez PFRON, pozostałe 10% kosztów działalności pochodziło ze Środków Starostwa Powiatowego w Grodzisku Wlkp.  Rodzice podopiecznych WTZ wpłacali comiesięczną darowiznę na wyodrębnione konto. Stowarzyszenie partycypowało również w kosztach WTZ ( opłaty częściowe za media). Warsztaty prowadzą zajęcia  przez 5 dni w tygodniu . Każdy z uczestników na Warsztatach przebywa   7 godzin  dziennie, a terapeuta 8 godzin .

W warsztatach przez cały rok prowadzone były następujące treningi:

– trening umiejętności życiowych

– trening samodzielności

– trening ekonomiczny

– trening manualny

– trening zaradności

W 2018 roku odbyły się zebrania z rodzicami i opiekunami osób niepełnosprawnych- uczestników WTZ.

–  2  spotkania ogólne związane z aktualnymi sprawami dotyczącymi WTZ

–  2  spotkania w pracowniach dotyczące zapoznania rodziców z oceną półroczną efektów i postępów uczestnika, a także oceną roczną  uczestnika , ocenami kompleksowymi uczestników i programami pracowni w WTZ.

Spotkania te dawały możliwość przeprowadzenia rozmów indywidualnych z rodzicami i opiekunami uczestników WTZ.

– w roku 2018 nie odbyło się żadne spotkanie Rady Rodziców.

Szczegółowe sprawozdanie z w/w placówki znajduje się w dokumentacji Warsztatów.

 

Efekty rehabilitacji ruchowej.

Zajęcia rehabilitacyjne usprawniają ruchowo uczestników, poprawiają ich czynności sprawnościowe i polepszają układ krążenia, jak i układ oddechowy. Prowadzenie zajęć w grupie powoduje także to, że uczestnicy uczą się współdziałania, wzbudzają między sobą motywacje do rehabilitacji, a tym samym wpływa to pozytywnie na ich własny obraz.

Ważnym efektem procesu usprawniania jest poprawa czynności sprawnościowych oraz polepszenie funkcjonowania wszystkich organów człowieka. Bardzo ważną rzeczą w prowadzeniu rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną jest powtarzalność zajęć, dlatego też w dużej części  sprawozdania z lat poprzednich i bieżące są bardzo podobne a pisane projekty, często w części podstawowej np: hipoterapia ,hydroterapia, masaże, fizjoterapia  zawierają takie same elementy. Nie zmienia to faktu, iż każda nowa inicjatywa jest dobrze odbierana przez naszych podopiecznych.

Rezultaty z realizacji zadania związanego z rehabilitacją społeczną w roku 2018 są następujące:

 

Wszystkie zdobyte umiejętności podczas zajęć popołudniowych oraz umiejętności zdobyte  na Warsztatach Terapii Zajęciowej  mają odzwierciedlenie w życiu codziennym i są  zauważane przez rodziców i opiekunów  naszych podopiecznych, oraz przez środowisko lokalne. Pracownicy WTZ  systematycznie zwiększają liczbę osób biorących udział w nieodpłatnych praktykach,  co świadczy o większym zrozumieniu środowiska, co do potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną.  Poprzez wspólne imprezy plenerowe, w które włączają się rodzice, opiekunowie, pracownicy koła oraz lokalne społeczeństwo pokazujemy pozytywny obraz członków naszego koła, wzmacniamy  poczucie  umiejętności współdziałania z innymi . Osoby niepełnosprawne  pokazują swoje ciężko  zdobyte  w wielu przypadkach  umiejętności ,a  późniejsze  oklaski   wzmacniają ich wiarę w swoje możliwości.

 

REHABILITACJA ZAWODOWA

1.Ważnym rezultatem pracy terapeutów zajęciowych, trenera pracy jest to, iż uczestnicy uczęszczają na  praktyki zawodowe. Praktyki te odbywają  w następujących miejscach

  • w Zakładzie Budowlano-Remontowym „Cerplast”, – 3 uczestników
  • Restauracja QUATRO w Grodzisku Wlkp. – 1 uczestnik
  • w Szkole Podstawowej Nr 4 – 2 uczestników
  • Sklep Grodzisk Wlkp. ul Żydowska 1 –  2 uczestników
  • Powiatowo i Miejsko Gminna Biblioteka w Grodzisku Wlkp. -2 uczestników
  • Sklep EMET Rogalscy-2 uczestników
  • Przedszkole Gminne im. Krasnala Hałabały – 1 uczestnik
  • Sklep Lena Textile – 2 uczestników
  • Centrum Ogrodnicze Danflor – 1 osoba
  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Grodzisku Wlkp – 1 osoba

–    Kilku uczestników WTZ jest zarejestrowanych w Urzędzie Pracy jako  osoby  poszukujący  pracy.

  1. Podczas praktyk zawodowych uczestnicy doskonalili umiejętności i kompetencje związane z rolą pracownika. Wdrażali się w prace wykonywane w danym zakładzie. Uczestnicy WTZ zapoznawali się z podstawowymi procedurami umożliwiającymi podjęcie praktyki. W roku 2017 na praktyki zawodowe uczęszczało 13 uczestników WTZ, a w 2018 roku już było 15 uczestników. Trzeba zauważyć, że w tym roku znów kolejna osoba opuściła warsztaty podejmując pracę, to już pięć osób z warsztatów w okresie ostatnich 3 lat znalazło zatrudnienie.

 

Przedstawimy  teraz  działania towarzyszące  w/w formom  rehabilitacji realizowanych w  2018r. przez Stowarzyszenie .

 

 

–  13.01.2018r. XV Bal karnawałowy PSONI  Koło Grodzisk Wlkp. w restauracji „Behapowiec”

–  07.03 –  koło zorganizowało spotkanie  z okazji Dnia Kobiet w restauracji  w Dakowy Mokre

–  25.03.- WTZ przedstawili w kościele Misterium Męki Pańskiej

–  28.03.- uczestnicy WTZ przygotowali śniadanie  wielkanocne

–  05. 04. – WTZ zorganizowały III przegląd Małych Form Tanecznych dla osób niepełnosprawnych w

CK Rondo w Grodzisku Wlkp.

–  Od  30. 08 do 02. 09  grupa członków Koła na wycieczkę do  Trójmiasta.

–  15. 09. – Spotkanie integracyjne w Ujeździe na drezynach

–  20. 10. – wyjazd do kina

–  25 listopada – w CK Rondo odbyła się zabawa Andrzejkowa dla członków koła

–  16 grudnia – po mszy św., zorganizowano spotkanie opłatkowe i z gwiazdorem w CK Rondo

– 18. 12. – WTZ zorganizowały spotkanie wigilijne w restauracji „Masarnia”

 

 

W okresie czteroletniej kadencji w latach 2015-2019 Zarząd w nie zmienionym składzie spotkał się 52 razy omawiając bieżące sprawy Koła oraz WTZ. Zarząd spotykał się z kierownikiem oraz pracownikami WTZ omawiając sprawy organizacyjne, zatrudnienie w placówce jak i sprawy dotyczące uczestników WTZ.

Zarząd podejmują 68 uchwał w sprawie;

– przyjęcia nowych członków  oraz wykreślenia z listy koła

-przyjęcia nowych regulaminów : Organizacyjnych WTZ ,  Pracy i Wynagradzania Koła, Instrukcji Kancelaryjnej oraz innych koniecznych dokumentów w działalności Koła i WTZ

-zatrudniania pracowników Koła

-przyjmowania nowych oraz wykreślania z listy uczestników  WTZ

-powołania i przekazania lokalu Spółdzielni Socjalnej na5

Zadania jakie Zarząd Koła wytyczał na poszczególne lata zostały niemal w całości zrealizowane, a szczegółowe opisy ich realizacji były przedstawiane w corocznych  sprawozdaniach Koła.

 

Zadania podstawowe i  nadprogramowe  realizowane przez placówkę Warsztaty Terapii Zajęciowej koła  w Grodzisku Wlkp.,  są szczegółowo przedstawione w sprawozdaniu WTZ     i są do wglądu  w siedzibie Stowarzyszenia .

 

 

W dniu  20. 08 2017r. „Spółdzielnia Socjalna na 5” otwarła  sklep piekarniczy przy ul. Zbąszyńskiej 1  w Grodzisku Wlkp. w którym zatrudniała 3 osoby niepełnosprawne które były na WTZ.  W 2018r. poszerzając swój asortyment o; soki, kanapki, musli i sałatki, oprócz innych zatrudnionych pracowników, zatrudniła kolejną osobę niepełnosprawną, pokazując  że osoby niepełnosprawne intelektualnie są przydatne na rynku pracy, i mogą się realizować zawodowo.

 

 

 

 

Wiceprzewodniczący Zarządu Koła

Rybicki Antoni