Historia PSONI Koło w Grodzisku Wielkopolskim

W dniu 30 maja 1994 r. z inicjatywy rodziców chorych i niepełnosprawnych dzieci, w Grodzisku Wlkp. powstało Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym a 9 czerwca 1994 roku, Koło w Grodzisku Wlkp. zostało wpisane  do Rejestru Kół w Zarządzie Głównym PSONI w Warszawie. W tym czasie do Koła w Grodzisku Wlkp. należało 28 rodziców i 28 dzieci.

Na pierwszym spotkaniu przedstawicieli Koła wyłoniono zarząd w składzie:

-Elektor –  Tadeusz  Mokrzyński

-Przewodnicząca Koła – Danuta Przydryga

-Zastępca Przewodniczącej – Zenon  Kuczyk

        

Od 1 października 1994 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Grodzisku Wlkp. dzieci rozpoczęły zajęcia rehabilitacyjne w trzech grupach wiekowych. Zajęcia odbywały się trzy razy w tygodniu i prowadzone były przez  nauczyciela wychowania fizycznego, pana Przemysława Wawrzyniaka.

17 grudnia 1994 roku zorganizowano pierwsze święto  dzieci i ich rodzin. Było to spotkanie gwiazdkowe z opłatkiem, które odbyło się w Świetlicy Spółdzielni Inwalidów „Wielkopolanka”. Rodzice przynieśli ciasto i kawę a do tańca przygrywał zespół „Omen” i  Kapela „Pod lupą”.

Kolejny rok rozpoczął się bardzo prężnie, ponieważ już 27 stycznia 1995 roku w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Grodzisku Wlkp. zorganizowano wspaniały Bal Przebierańców a dwa dni później, czyli 29 stycznia, ksiądz proboszcz Władysław Kaźmierczak odprawił Pierwszą Mszę Świętą w intencji wszystkich dzieci. Później, w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, w Kościele Serca Pana Jezusa odbywały się msze i trwa to po dzień dzisiejszy. Już pod koniec stycznia 1995 roku Koło liczyło 48 członków z gmin: Grodzisk Wlkp., Wielichowo, Granowo, Kamieniec i Rakoniewice.

W przychodni Spółdzielni  Inwalidów uruchomiono Punkt Masaży wodno-wirowych prowadzony przez fizjoterapeutę pana Tomasza Kandulskiego.

Działalność Koła w Grodzisku Wlkp. była bardzo obszerna. W kolejnych miesiącach organizowano: piknik w Porażynie, Zajączek w Wilkowie, ognisko w Woźnikach i Gninie, Powitanie wiosny, Powitanie lata, bale i zabawy taneczne oraz inne spotkania integracyjne. Organizowano turnusy rehabilitacyjne nad morzem  ( Kołobrzeg, Podczele, Dźwirzyno, Jarosławiec) oraz nad jeziorem w Wągrowcu.

25 stycznia 1998 roku, po mszy św. w CK „Rondo” odbył się Wielki Bal Karnawałowy. Bale takie były organizowane corocznie i zawsze były wielką atrakcją dla rodzin naszego Koła.

Wiele czasu poświęcono na przygotowania związane z prezentacją Misterium Męki Pańskiej. Takie Misteria z udziałem naszych dzieci wystawiane były nie tylko w kościele, ale również w szkole w Grodzisku, Granowie i Wielichowie.

Bardzo atrakcyjnie spędzaliśmy czas na Dzień Dziecka. Spotkania integracyjne z pokazem tresury psa policyjnego, zabawami sportowymi, plastycznymi i poczęstunkiem odbywały się w Wigwamie Leśnictwo Smolarnia (01.06.1998) i w Lasówkach (20.06.1998)

Wakacje spędzaliśmy w Stegnie na turnusie rehabilitacyjnym.

20 listopada 1998 – to kolejny Bal Andrzejkowy z laniem wosku, a dwa tygodnie później wyjechaliśmy do Poznania na imprezę Mikołajkową pt. „Mikołaj z Oplem”.

Kolejny Bal Karnawałowy odbył się 17 stycznia 1999 roku, a w lutym tegoż roku zorganizowaliśmy kolejne „Spotkanie z biesiadą”, która odbyła się w sali OSP Grąblewo.

17.03.1999 roku odbyło się Uroczyste otwarcie Salki Rehabilitacyjnej, w której uczestniczył Starosta Grodziski – Pan Chwalisz, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Pan Pełko oraz wielu znakomitych gości. To wydarzenie zostało zarejestrowane w prasie lokalnej.

     

W kwietniu 1999 roku odbył się Sportowo-Rekreacyjny Festyn dla niepełnosprawnych, w czerwcu odbyła się I Powiatowa Olimpiada Specjalna.

W czerwcu 1999 roku byliśmy w Toruniu na spotkaniu z Ojcem Św. Janem Pawłem II. W tym roku byliśmy też w Licheniu.

Wyjeżdżaliśmy do kina, Teatru Muzycznego, na koncert zespołu „Boys”. Przez wiele lat organizowaliśmy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych, który przypada na 3 grudnia.

W kwietniu 2001 roku zorganizowaliśmy Rajd w Chalinie, później piknik.

Braliśmy udział w Polsko-Francuskiej wymianie, która odbyła się od 1 do 5 sierpnia 2001 roku.

Rok 2003 uznany został Rokiem Niepełnosprawnych. Wiele też się wydarzyło. W lutym ruszyła „świetlica”. Zorganizowano imprezę pod hasłem „Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych” gdzie odbył się przemarsz ulicami Grodziska, posadzenie drzewka życia oraz prelekcja „Co czeka niepełnosprawnych po wejściu do Unii Europejskiej.  Z pomocą sponsorów wyremontowaliśmy budynek przy ul. Rakoniewickiej. Przez wiele lat braliśmy udział w Plenerach Malarsko-Rzeźbiarskich.

        

1 października 2003 roku ruszyły Warsztaty Terapii Zajęciowej, w której powstały cztery pracownie, a kierownikiem została Pani Agnieszka Brembor-Nolka. Uroczyste otwarcie WTZ nastąpiło 22 października 2003 roku, a w 2005 dostaliśmy nowego busa.

                                                                                 

Oprócz bali, spotkań integracyjnych, mszy, wyjazdów organizujemy od kilku lat spotkania przy kawie z okazji Dnia Kobiet.

W 2017 roku otwarto Spółdzielnie Socjalną, w której pracuje 4 podopiecznych naszego Koła.

Obecnie Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzą szeroką gamę przedsięwzięć. Organizują różnorodne spotkania, wyjazdy, bale, kiermasze oraz prowadzą praktyki zawodowe.

Koło PSONI w Grodzisku Wlkp. w dalszym ciągu organizuje coroczne Bale Karnawałowe, spotkania integracyjne dla członków Koła, Olimpiady Specjalne, uczestniczą comiesięcznie we mszy św.

Obecnie PSONI Koło w Grodzisku Wlkp. zrzesza ok. 80 osób.